Dozrál čas na ovoce z jižních čech

  • Čeština
  • English
  • Deutsch

Jonagold, Jonagored

Zimní odrůda

Původ
Jonagold - americká odrůda, která byla vyšlechtěna křížením odrůd Golden Delicious a Jonathan.V posledních letech byl do ČR dovezen školkařský materiál právně chráněné odrůdy Jonagored, který byl následně v roce 2000 registrován a tak povolen k množení a pěstování.

Vlastnosti odrůdy
Roste bujně, později středně. Tvoří kulovité, později zahuštěné koruny s velkým podílem listové plochy. Plodí dobře i na krátkém dřevě. Plody jsou středně velké až velké, kulovitě kuželovité, zelenožluté, kryté ze dvou třetin rozmytou červení. U červených mutací - Jonagored - je pokryvnost červení celoplošná, se znatelným tmavším žíháním. Dužnina je krémové barvy, středně šťavnatá, aromatická, velmi dobrá. Slupka je tenká, hladká a suchá, otlačuje se.

Celkové zhodnocení
Plodnost je vysoká, vyžadují probírku plodu. Sklízí se  na přelomu září a října, v chladírnách vydrží do března. Odrůdy jsou náchylné na strupovitost, padlí a namrzání ve dřevě. Pro lepší kvalitu ovoce (velikost a vybarvení) jsou vhodnnější teplejší oblasti a jihozápadní svahy středních poloh, na podnožích slabě až středně vzrůstných.

Fotografie